Καλωσήλθατε στη νέα σχολική μας ιστοσελίδα!

Στον ιστότοπο αυτό θα βρείτε νέα, ανακοινώσεις και πληροφορίες για το σχολείο μας.

Επισκεφτείτε τις διάφορες σελίδες μας για να μάθετε περισσότερα.

Στο αρχικό Μενού κάτω από το Σχολείο μας μπορείτε να βρείτε διάφορες χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με τους εκπαιδευτικούς που πλαισιώνουν το σχολείο μας, την προσβασιμότητα στο Σχολείο μας, κανονισμούς λειτουργίας, το σχέδιο δράσης και την εξωτερική αξιολόγηση του Σχολείου μας.

Τα τελευταία μας νέα!

Συμμετοχή στις εργασίες της ΚΖ΄ συνόδου της «Βουλής των Εφήβων». 2022-2023

Στις 4-7 Σεπτεμβρίου 2023 πραγματοποιήθηκαν στην Αθήνα οι εργασίες της ΚΖ΄ συνόδου της «Βουλής των Εφήβων». Δια ζώσης αυτή τη φορά μετά την πανδημία. Το σχολείο μας εκπροσώπησε η μαθήτρια της περσινής Α΄Λυκείου, Ξυλούρη Καλλιόπη, η οποία επέστρεψε γεμάτη νέες εμπειρίες και θετικές εντυπώσεις για τον θεσμό.

Στο κείμενο που ακολουθεί αποτύπωσε μερικές σκέψεις: Με αφορμή τη συμμετοχή μου στη ΚΖ΄ Σύνοδο της Βουλής των Εφήβων, θα ήθελα να παραθέσω και την δική μου εμπειρία.

Αρχικά, χωριστήκαμε σε 6 ομάδες των (40-45) ατόμων, προκειμένου να γνωριστούμε και να μπορούμε να συνεδριάζουμε μεταξύ μας. Το θέμα της ομάδας μου ήταν:   «Αφοπλίζοντας τη βία» και με αφορμή αυτό, συνθέσαμε δύο επίσημες ερωτήσεις, τις οποίες θέσαμε στην Υπουργό κ.Ζαχαράκη και στον Υφυπουργό κ. Σενετάκη. Μετά από τις επίσημες ερωτήσεις, είχαμε την ευκαιρία να συζητήσουμε και να εκθέσουμε τις απόψεις μας και τους προβληματισμούς μας. Επιπλέον, η κάθε ομάδα δημιούργησε ένα δικό της κείμενο και επέλεξε έναν κεντρικό ομιλητή, ο οποίος το εκφώνησε στη συνεδρίαση της ολομέλειας για την πανηγυρική λήξη της συνόδου, την τελευταία ημέρα. Επίσης, είχαμε την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε τις «Βάκχες» του Ευριπίδη και να συζητήσουμε για τη βία με τον συγγραφέα Ραϋμόνδο Αλβανό, σε ένα μουσικό σχολείο της Αθήνας.

Με τη συμμετοχή μου σε αυτό το πρόγραμμα της Βουλής των Εφήβων, επιβεβαιώνω ότι είναι ένα πρόγραμμα που αποτελεί μοναδική εμπειρία για τους συμμετέχοντες για πολλούς λόγους. Οι μαθητές έχουν την ευκαιρία να διευρύνουν τις γνώσεις τους με αφορμή το θέμα που μελετούν και να γνωρίσουν και να συναναστραφούν με συνομήλικα παιδιά από όλη την Ελλάδα, με διαφορετικά ενδιαφέροντα και απόψεις το καθένα. Τέλος, θα ήθελα να ευχαριστήσω ιδιαιτέρως τις καθηγήτριές μου, κ. Στεφανή Χ. και κ. Ξανθού Κ. αλλά και το σχολείο μου, 1ο ΓΕΛ Πανοράματος Θεσσαλονίκης , για την απόφασή τους να δηλώσουν συμμετοχή στο πρόγραμμα, ώστε το σχολείο μας να είναι ένα από τα τριακόσια σχολεία της Ελλάδος, που επιλέχθηκαν να συμμετάσχουν σε αυτό.

Ξυλούρη Καλλιόπη,

Μαθήτρια Β’ Λυκείου