Καλωσήλθατε στη νέα σχολική μας ιστοσελίδα!

Στον ιστότοπο αυτό θα βρείτε νέα, ανακοινώσεις και πληροφορίες για το σχολείο μας.

Επισκεφτείτε τις διάφορες σελίδες μας για να μάθετε περισσότερα.

Στο αρχικό Μενού κάτω από το Σχολείο μας μπορείτε να βρείτε διάφορες χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με τους εκπαιδευτικούς που πλαισιώνουν το σχολείο μας, την προσβασιμότητα στο Σχολείο μας, κανονισμούς λειτουργίας, το σχέδιο δράσης και την εξωτερική αξιολόγηση του Σχολείου μας.

Τα τελευταία μας νέα!

«ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ: ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ Η ΕΥΡΩΠΗ!»

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το Πολιτιστικό Πρόγραμμα με τίτλο «ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ: ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ Η ΕΥΡΩΠΗ!», που υλοποίησε κατά το σχολικό έτος 2022-2023 το 1ο ΓΕΛ Πανοράματος. Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε από 30 μαθητές και μαθήτριες της Α΄ και Β΄ Λυκείου, υπό την καθοδήγηση του κ.  Παντελή Κομνηνού, της κ. Παρασκευής Σιόλα και της κ. Χαρίκλειας Στεφανή, εκπαιδευτικών φιλολόγων του Σχολείου. Κατά τη διάρκεια του προγράμματος οι μαθητές/τριες είχαν τη δυνατότητα να καλλιεργήσουν δεξιότητες γνωστικές, ψηφιακές  και επικοινωνιακές, να διερευνήσουν την ιστορία και λειτουργία  θεσμών της Ευρωπαϊκής Ένωσης αλλά και Παγκόσμιων Οργανισμών, όπως ο ΟΗΕ και η UNESCO. Παρουσίασαν εργασίες, υποδέχτηκαν στο σχολείο εκπροσώπους οργανισμών, όπως το Europe Direct της Θεσσαλονίκης και  συνομίλησαν με αξιωματούχους του ΟΗΕ, όπως τον εκπρόσωπο της χώρας μας στο γραφείο των Βρυξελλών, κ. Δ. Φατούρο.

Κορυφαία στιγμή του προγράμματος αποτέλεσε η επίσκεψη της Παιδαγωγικής Ομάδας στο Παρίσι,  στην έδρα της UNESCO και στο EUROPA EXPERIENCE της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Επίσης, οι μαθητές/τριες μετέβησαν στη Νορμανδία και επισκέφτηκαν το Memorial War Museum της Caen, που είναι αφιερωμένο στον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο.

Στην Ελλάδα, οι δράσεις συνεχίστηκαν με τη συμμετοχή της Παιδαγωγικής Ομάδας στο 10ο Φεστιβάλ Πολιτιστικών και Περιβαλλοντικών Προγραμμάτων που διοργάνωσε στις  5-5-2023 η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης. Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε στις 8-5-2023 με τον καλύτερο τρόπο, καθώς αντιπροσωπεία της Παιδαγωγικής Ομάδας μαζί με τους Υπεύθυνους Καθηγητές μετέβησαν στο Ολυμπιακό Μουσείο Θεσσαλονίκης συμμετέχοντας στην εκδήλωση της Δ.Δ.Ε για την Ημέρα της Ευρώπης. Εκεί συναντήθηκαν με τον Αντιπρόεδρο της Ευρωπαϊκής Επιτροπής κ. Μαργαρίτη Σχοινά, στον οποίο υπέβαλαν  εύστοχα ερωτήματα σχετικά με τη λειτουργία, τους στόχους και τον χαρακτήρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης και από τον οποίο απέσπασαν θερμά συγχαρητήρια.

Οι Υπεύθυνοι Καθηγητές

Παντελής Κομνηνός