Καλωσήλθατε στη νέα σχολική μας ιστοσελίδα!

Στον ιστότοπο αυτό θα βρείτε νέα, ανακοινώσεις και πληροφορίες για το σχολείο μας.

Επισκεφτείτε τις διάφορες σελίδες μας για να μάθετε περισσότερα.

Στο αρχικό Μενού κάτω από το Σχολείο μας μπορείτε να βρείτε διάφορες χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με τους εκπαιδευτικούς που πλαισιώνουν το σχολείο μας, την προσβασιμότητα στο Σχολείο μας, κανονισμούς λειτουργίας, το σχέδιο δράσης και την εξωτερική αξιολόγηση του Σχολείου μας.

Τα τελευταία μας νέα!

ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ: Η ΑΣΒΕΣΤΗ ΦΛΟΓΑ ΤΗΣ ΜΝΗΜΗΣ

Την Πέμπτη 1 η Φεβρουαρίου 2024 στην κατάμεστη αίθουσα «Σταύρος Κουγιουμτζής» του Δημαρχείου Πυλαίας Χορτιάτη, το 1ο Γενικό Λύκειο Πανοράματος (με συντονιστές τους εκπαιδευτικούς Χαρά Στεφανή και Γιάννη Νομικό) διοργάνωσε μια εκδήλωση τιμής για την ημέρα μνήμης των θυμάτων του Ολοκαυτώματος. Παρουσιάστηκε η βραβευμένη από το Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδας και το ΥΠΑΙΘ ταινία των μαθητών «Ολοκαύτωμα: η άσβεστη φλόγα της μνήμης» και απόσπασμα από το τηλεοπτικό ντοκιμαντέρ της TV100 «Ανθρώπων Ιστορίες: Στο φεγγίτη του Μπέργκεν Μπέλσεν». Είναι μεγάλη τύχη, αλλά και τιμή, που είχαμε την ευκαιρία να ακούσουμε την συγκλονιστική μαρτυρία της επιζήσασας Ρίνας Ρεβάχ ενώπιον των μαθητών και μαθητριών της Α’ και Γ’ τάξης, στους οποίους απηύθυνε μήνυμα ιερής τους υποχρέωσης να μην ξεχνούν όσα έγιναν και να μην επιτρέψουν την επανάληψή τους. Στη συνέχεια προβλήθηκε η βιντεοσκοπημένη θεατρική παράσταση «Η χαμένη αθωότητα της Άννας Φράνκ» από την θεατρική ομάδα Entremosotros με την καθοδήγηση του κ. Αλμπέρτου Σεβή.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους η Αντιδήμαρχος Απασχόλησης, Κοιν. Προστασίας - Αλληλεγγύης, Παιδείας και Δια Βίου Μάθησης κα Ε. Γιαννούδη, η Αντιδήμαρχος Πολιτισμού και Τουρισμού κα Α. Κωνσταντινίδου, η Έφορος του Εβραϊκού Μουσείου Θεσσαλονίκης και εκπρόσωπος της Ισραηλιτικής Κοινότητας Θεσσαλονίκης κα Ξ. Ελευθερίου, η εκπρόσωπος του Γενικού Προξένου Η.Π.Α κα Κοσμίδου, ο Σύμβουλος Εκπαίδευσης και εκπρόσωπος της Διευθύντριας Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κος Α. Κωνσταντινίδης, ο τ. Διευθυντής της TV 100 -FM 100 κος Ι. Κεσσόπουλος, ο κος Αλμπέρτο Σεβή και μέλη της θεατρικής ομάδας Entremosotros, τα μέλη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου ΓΕΛ Πανοράματος κες Σαουρίδου, Κεραμιδά και Δήμτσα, η εκπρόσωπος των Σχολικών Επιτροπών του Δήμου Πυλαίας-Χορτιάτη κα Γεωργιάδου καθώς και η Διεύθυνση και εκπαιδευτικοί του Λυκείου

Αξίζει να σημειωθεί ότι τις ίδιες ώρες, οι μαθητές των τμημάτων της Β' τάξης, συνοδεία εκπαιδευτικών του σχολείου μας, επισκέφτηκαν και ξεναγήθηκαν στις αίθουσες του Εβραϊκού Μουσείου Θεσσαλονίκης και της Εβραϊκής Συναγωγής, γνωρίζοντας από κοντά την ιστορία και τις παραδόσεις της εβραϊκής κοινότητας της Θεσσαλονίκης.